Ömer Çelik: Tasarruf tedbirleri her alanda geçerli

AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesindeki bir otelde düzenlenen AK Parti 31. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, toplantı kapsamında yapılacak oturumlara ilişkin bilgi veren Ömer Çelik, “Birinci konumuz, Gazze’de gerçekleşen katliamlar konusundaki değerlendirmelerimizin ve Türkiye’nin duruşu konusunda Cumhurbaşkanımızın konuşmasında belirttiği çerçevedeki siyasetimizin bundan sonra da sürdürüleceğidir” ifadelerini kullandı.

Genel merkez çalışmalarıyla ilgili özel bir oturum yapıldığını belirten Çelik, bu oturumda Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ve Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın sunum gerçekleştirdiğini söyledi.

Parti grubu çalışmalarının ise Grup Başkanı ve Grup Başkanvekilleri tarafından gerçekleştirildiğini belirten Çelik, eğitim konusunda Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in değerlendirmesinin istişare edileceğini aktardı.

‘ERDOĞAN’IN BAŞKANLIĞINDA SORU-CEVAP ŞEKLİNDE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILACAK’

Bir oturumda da Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Tarım ve Orman Bakanlarının sunum gerçekleştireceğine işaret eden Çelik, bu politikaların, bütün katılımcılar tarafından istişare edileceğini ifade etti.

Çelik, yarın Adalet, Güvenlik ve Dış Politika oturumlarının yapılacağını bildirerek, bu konuda bakanların sunumlarının olacağını kaydetti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında “soru-cevap” şeklinde bir istişare toplantısı yapacaklarını ifade eden Çelik, “Daha sonra yine geleneğimizde olduğu gibi Genel Başkanımızın, Cumhurbaşkanımızın bütün bu kamp sürecindeki tartışmaları da içeren değerlendirmesi ve diğer politik alanlarla ilgili mesajları temelinde kapanış konuşmasıyla birlikte kampımızı tamamlayacağız” diye konuştu.

‘GAZZE’DE DE SREBRENİTSA’DAKİ KADAR GEÇ KALINMASIN’

Ömer Çelik, bütün bu politik süreci takip ederken birinci gündemlerinin İsrail’in Filistin’in Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği “katliam” siyaseti olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 11 Temmuz’u “Srebrenitsa Soykırımı’nı Anma Günü” ilan ettiğini anımsatan Çelik, bunun son derece kıymetli olduğunun, geç de olsa soykırım kurbanlarının yad edilmesi için bu kararın alındığının altını çizdi. Gazze konusunda bu kadar geç kalınmaması ve bunun daha fazlasına müsaade edilmemesi gerektiğini vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

“Bugün Miloseviçlerin yaptığının kat ve kat fazlasını Netanyahu gerçekleştirmektedir. O sebeple dünyanın buna ‘dur’ demesinin zamanı gelmiştir. Cumhurbaşkanımızın bu konuda yaptığı açıklamalar, uluslararası mahkemelerin kararlarında aynen ifade ediliyor. Cumhurbaşkanımızın bu konuda ortaya koyduğu ilke ve prensiplerin aynı şekilde Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından da Uluslararası Adalet Divanı tarafından da ortaya konulduğunu net bir şekilde görüyoruz. Tabii dünyanın vicdanı buna tepki veriyor ve bir hakkı yerine getirmek için Filistin devletinin tanınması konusunda çok ciddi ilerlemeler kaydediliyor. Bu sebeple İrlanda, İspanya ve arkasından Norveç ve arkasından Slovenya’nın yaptığı, bir hakkın teslim edilmesi açısından çok önemlidir. Bunun devamının gelmesi gerektiğini ifade ediyoruz.”

‘TASARRUF MEMLEKET İÇİN YAPILIYOR’

Ömer Çelik, bir gazetecinin tasarruf tedbirlerine ilişkin sorusu üzerine, “Tasarruf tedbirleri her alanda geçerli. Bu kamp geleneksel olarak bir istişare kampı olduğu için gerçekleşiyor. Ama tabii bahsettiğiniz tedbirlere uyarak minimum düzeydeki bir şeyle, imkanla gerçekleştirmiş oluyoruz. Ama tabii siyaset, memleketin meselelerinin konuşulması meselesidir. Tasarruf da memleket için yapılıyor. Siyaset de onun için bu çerçevede gerçekleşiyor” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir