Maldivler İsrailli Turistlere Kapılarını Kapattı

Dünyanın en popüler tatil destinasyonlarından olan Maldivler, İsrailli turistlerin ülkeye girişini yasakladı.

Devlet Başkanı Muhammed Muizzu’nun ofisinden yapılan açıklamada, İsrail pasaportu taşıyanların ülkeye kabul edilmeyeceği belirtildi. Ancak uygulamanın ne zaman yürürlüğe gireceği hakkında detay verilmedi.

İçişleri Bakanlığı ise gerekli yasal düzenlemeler için harekete geçtiklerini ve yasağın mümkün olan en kısa sürede yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Bembeyaz kumsalları, turkuaz suları ve lüks tatil köyleri ile dünyanın en popüler seyahat destinasyonlarından Maldivler, ekonomisini büyük ölçüde turizme dayandırıyor.

GEÇEN YIL 11 BİN İSRAİLLİ ZİYARET ETMİŞTİ

Maldivleri geçen yıl 11 bin İsrailli turist ziyaret etmişti.

Fakat Gazze savaşının başlamasının ardından nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkeye İsraillilerin ilgisi giderek azaldı.

Resmi verilere göre bu yılın ilk 4 ayında, geçen yılın aynı dönemine kıyasla İsrailli turist sayısı yüzde 88 azalarak sadece 528 oldu.

İSRAİL’DEN SEYAHAT UYARISI

Filistin’e destek için yardım kampanyası yürüten Maldivler hükümeti, Filistin meselesiyle ilgilenmek üzere özel elçi görevlendirdi.

Maldivler, daha önce de İsraillilere giriş yasağı uygulamış, ancak bu yasağı 1990’lı yıllarda kaldırmıştı. Tam diplomatik ilişkiler kurulmamış olmasına rağmen, 2010 yılında iki ülke arasında ilişkileri geliştirmek için bir dizi adım atılmıştı.

Maldivler yönetiminin son kararı üzerine, İsrail Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarına Maldivler’e seyahat etmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Şu anda ülkede tatil yapan İsraillilerden ise derhal ayrılmaları istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir