Bu elektrikli araç sadece 25.000$

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, 25.000$ fiyat etiketiyle bir Jeep elektrikli aracının ABD pazarına “çok yakında” geleceğini açıkladı. Bu açıklamayı Bernstein yatırımcı konferansında yaptı. Tavares, bu modelin elektrikli araçlara beklenenden yavaş olan geçiş sürecinde ana akım tüketicileri daha iyi çekmek için kullanılacağını belirtti. “20.000€’luk Citroen e-C3 modelini nasıl getirdiysek, çok yakında 25.000$’lık bir Jeep’e de sahip olacaksınız,” dedi. “Küresel bir şirketiz ve bu mühendislik dünyasında tamamen akıcı bir şekilde çalışıyoruz,” diye ekledi.

Jeep Avenger EV, Avrupa’da yaklaşık 35.000€’ya (37.900$) satılıyor. Bu durumda Tavares’in bahsettiği model, bu fiyattan bile önemli ölçüde daha ucuz olacak. Avenger, ABD’de henüz sunulmadı ve Jeep şu ana kadar ABD’de hibrit modellere odaklandı. Tavares, ABD pazarına sunulacak uygun fiyatlı bir elektrikli aracın 25.000$ olması gerektiğini vurguladı ve bu hedefe ulaşacaklarını söyledi.

Jeep’in ABD için ilk tamamen elektrikli modeli olan Wagoneer S SUV, bu yıl içinde piyasaya çıkacak. Ayrıca, Jeep Wrangler’dan ilham alan Recon modeli de 2025 yerine bu yıl tanıtılabilir. Tavares, Çin’den gelen elektrikli araçlara uygulanan %100 gümrük vergisi hakkında da konuştu. “Evet, zaman yardımcı olur, ancak rekabeti durduramazsınız. Kendinizi korumacı bir balonun içine hapsetmek, rekabet gücünüzü artırmaz. Bu strateji, size zaman kazandırır ama geleceğinizi keser,” dedi.

Tavares, Stellantis’in elektrikli araçlarının maliyetini içten yanmalı motorlu araçlarla eşitlemeyi planladığını ve bu hedefe üç yıl içinde ulaşacaklarını belirtti. Bu hamle, uygun fiyatlı elektrikli araçlarla rekabetin arttığı “Çin istilası” karşısında daha rekabetçi olmayı amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir