İranlı Yetkili Kaza Anını Anlattı: Reisi’nin Helikopteri Bulutlu Alandan Çıkamadı

İran Cumhurbaşkanlığı ofisi özel kalem müdürü İsmaili, Azerbaycan sınırından dönen heyetin bulunduğu üç helikopterden birinde yer alıyordu. İsmaili, İran televizyonuna o anları anlatırken yaşadıklarını aktardı.

İsmaili’nin verdiği bilgiye göre, ülkenin kuzey sınırından Tebriz’e dönüş uçuşunda hava açıktı. Ancak uçuştan yaklaşık 45 dakika sonra bir vadinin üzeri bulutlarla kaplandı.

Helikopterlerin bulutların üzerine çıkmak üzere harekete geçtiğini söyleyen İsmaili, iki helikopterin yeniden görüş alanına çıktığını belirtti.

İkisinin ortasında seyreden Reisi’nin bulunduğu helikopterle iletişimin bir buçuk dakika sonra kesildiğini anlatan Reisi, diğer helikopterlerin bir süre bölgede arama yaptığını ama herhangi bir işaret bulamadıklarını belirtti.

İsmaili’nin verdiği bilgiye göre Haşim’in sesi kötüydü. “İyi değilim, yaralıyım” diyen Haşim, kimseyi göremediğini, etrafta sadece ağaçlar olduğunu söyledi. İsmaili, olayın devamındaki yaklaşık 3 saat boyunca defalarca Ayetullah Ali Haşim’le konuştuğunu, bir süre sonra yanıtın kesildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Reisi ile beraber 8 kişinin hayatını kaybettiği helikopterin enkazına, 15 saat sonra ulaşılabilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir